Komedie, aneb to si snad děláte …

 

Jménem všech kluků děkuji Kislovi za pomoc.

6.června byla na programu okresní soutěž v požárním sportu. Ve Vekých Hydčicích dopoledne závodily holky v klasice, my jsme měli začít v 1hodinu.

Na hřišti ženy ještě dokončovaly požární útoky a my se zařadili mezi fanoušky jejich výkonů. Rozhodčí - myslím že pro všechny - zcela nepochopitelně nepovolovali družstvům start se sacími koši s velkými oky! A co víc – viděli jsme spoustu sporných výroků rozhodčích, nad některými z nich jsme nechápavě kroutili hlavou.

Zcela bonusově se nám všem dostalo vysvětlení problémů s koši: „To že nesmí být velký oka sice není napsaný v pravidlech, ale my jsme se na radě domluvili, že je nebudeme pouštět.“

Kde to jsme! K čemu nám jsou pravidla! Nehledě na to, že se něco jeden rok povolí a druhej rok zruší. Nyní to vypadá že existují dvoje – jedny oficiální a druhý neoficiální, podle kterých bysme se měli řídit a který nejsou nikde k nahlédnutí a přečtení! To si snad …

Nás se sice tento problém taky týkal, ale „pro dnešek to nebylo aktuální“. Pravidla požárního sportu jsou přece jasně dány výnosem HZS a ministerstva vnitra a nemůže tedy dojít k nějakým sporům :). Vše přeci proběhne ve sportovním duchu. Vše přece bude naprosto průhledné a podle propozic, jasně stanovené. Budem kamarádi a budem se mít rádi – jako vždycky! A hlavně: Bezpečnost především!

Začínalo se během na 100m překážek. Problematické bylo pro nás už startovní pořadí (kdy závodníci každého sboru startovali hned zasebou). Dráhy byly – dle našeho názoru – špatně postaveny. Nevím, zda měly odpovídající šířku, ale blízkost velké kladiny a malé pro ženy by byla při pádu závodníka pravděpodobně dosti nebezpečná (hádal bych krk, nebo hlava – viděl jste někdo Milion dolar baby?). Na dotaz, zda rozhodčí nesdílí náš názor, nám bylo řečeno, že trať má stanovenou šířku tečka (o čemž jsme pochybovali). Zarážející byla ale reakce rozhodčího na dotaz ohledně případného těžkého zranění: „To by byl přece jeho problém“. Když Šána poukazoval na naši zodpovědnost za mladé 15leté kluky, odpověděl nám tento pán: „Tak to teda bude tvuj problém.“ Já osobně doufám, že to tento pán myslel jen ze srandy, jinak by mi z takovíhle odpovědi bylo napřed zle a pak do breku.

Ostatně výběr tratě byl taky fantastickej, přesně v duchu bezpečnosti… nevím zda někdo u toho vůbec přemýšlel: asi 5-10m za koncem úseku (jak 100m př, tak štafeta) bylo zábradlí. Kdo to měřil, kdo tohle schválil – běželi někdy ti dotyční štafetu nebo 100?

My jsme na 100 i štafetě skončili 3., nicméně oproti loňsku bylo patrné citelné zlepšení (především zásluhou trénovanosti našich dorostenců).

Vše vyvrcholilo požárním útokem. Vskutku královská disciplína. Ale hned první startující Dehtín vypadává pro použití pojistek na rozdělovači. Argument? Použití pojistek pravidla PS - kterými se právě teď přesně řídíme – nedovolují! Ale přišel další bonmot: „To je kvůli bezpečnosti, někoho to prej zabilo.“ Jo to jo - škrábnul se vo pojistku, dostal votravu a umřel. Pojistky jsou přece právě kvůli bezpečnosti. Viděli jste někdy zranění po vypojení B za plnýho tlaku? Já teda ne a nechci!

Následovala emotivní slovní přestřelka, na jejímž konci byla provolávána rozhodčím nikoli sláva. A byli vypískáni. Dehtínští si svůj pokus odběhli za mohutné podpory „na vlastní stopky“.

Ale pozor! Není pojistka jako pojistka. Pojistky – ty německý přece bejt můžou. Ty maj certifikát a schávlil je prej sám velký šéf HZS. Ta zázračná pojistka je prej někde vyfocená a prej jí i sám býv. ministr vnitra Langer dal autogram tužkou! A tahle fotka jí prej opravňuje – stejně jako nás průkaz člena SHČMS – ke startu v tůtý prímový soutěži. Takže Nýrsko startuje. Ale nic na plat – pro změnu hadice nevydrží tlak a trhá se.

A Bystřický? Nic na plat ,že nakupujou pojistky ve Furt v Lese na www.x-fláme.de. Taky jdem pod červeným! (Abych ale zametl před vlastním prahem: náš nováček se ve víru emocí dopustil neodpustitelného prohřešku a startoval bez přilby.)

Takže všichni NP! Ale pozor! Na upozornění Nýrských se přeci budeme řídit pravidly PS – takže jdeme na 2. pokusy! Ať žijí dohodnutá pravidla. Myslím, že ale kluci budou trošku litovat: Dehtínští si půjčili rozdělovač, my vyndali pojistky a Nýrští si připsali 3 body, které je vyřazují z krajského kola. Tam letos pojede Dehtín.

Doufám že se tento exces s pojistkami týkal pouze PS. Pokud je tohle taky napsaný v těch druhejch pravidlech – v těch podle kterých se teď řídíme na Klatovsku – bude to jasnej krok zpět! Tohle přece máme všichni už za sebou! Nebo ti nahoře chtěj riskovat další Janovice 2003?

Tohle zcela zastínilo sport, který kluci a holky předváděli. Já jezdím soutěže už 7 let, ale můžu odpřísáhnout, že takovejhle paskvil sem ještě nezažil. A když se nad tim zamyslim - nikdy mě ani nenapadlo, že je tůto možný. Tohle byla obrovská šou. Domácí jen žasli: soutěž pro 259 žen = 4 hodiny, divadlo o 49 "sportovcích" = 4,5 hodiny.

Nechci na nikoho ukazovat, házet vinu a špínu, volat ho k odpovědnosti. V Hydčicích byli i správňáčtí rozhodčí, které bych nerad házel do pytle s těmi „pár“ ostudy. Pořadatelské zabezpečení bylo také dobré.

Naše hodnocení této soutěži (organizace, jídlo a pití, počasí, rozhodčí a časomíra, ceny): 4-

Naše hodnocení našim výkonům a „bžundě“, kterou jsme užili: 2-