Sezona 2008

 

"ZIMA"

12. ledna začala v Dolním Hradišti soutěžní sezóna 2008! Ice cup dostál svému jménu- teplota byla kolem nuly, což nás vzhledem k oblevě na Šumavě překvapilo. Nicméně na dráze nebyla po sněhu ani stopa. Na návsi se sešlo asi 25 družstev, běžel se sport na 2B a sklopky, pravidla připouštěla úzké hadice-což nás trošku znevýhodnilo... Věděli jsme, že ostříleným týmům ZČHL se nemůžeme měřit, ale i přesto jsme se pustili s plným nasazením do boje o čas. Za podpory našeho fanklubu jsme se prostříkali až na 12. místo. Myslím, že START to byl více než perfektní!

1. února absolvovali mladí odborné zkoušky.

MŇAM, dort! Ze zimního setkání mladých hasičů v Horšovském Týně (16.2.) přivezli naši mladší borci (/kyně) fantastické první místo! Starší kolektiv si naopak vysloužil kritiku vedoucích ohledně neukázněnosti.(12., 13.)

8. března se sjelo do tělocvičny v Nýrsku 52 starších a 17 mladších družstev mladých hasičů. Po poslední disciplíně figurovali naši na 9. místě-starší kategorie, resp. 10. a 17. místě-mladší kategorie.

"JARO"

V sobotu 12. dubna se bojovalo na dvou frontách: 1) Naše hlídky závodily na Jarní soutěži mládeže v Nýrsku, kde vybojovaly v nejstarší kategorii 1. místo! 2) 13 dobrovolníků, kterým bychom chtěli poděkovat, si našlo čas a účastí v pořadatelském sboru Rally Šumava se postaralo o nemalý přísun financí do kasy.

CZC Tréninkový kemp 2008, Bezděkov pod Třemšínem: První májový víkend jsme si odbyli premiérový závod ve sportu na 3B- dle pravidel ZČHL. Náš první i druhý útok prakticky skončil na trojáku. Při prvním pokusu jsme ještě sice připsaly „úctyhodných“ 48, ale druhý už byl opravdové eNko… Pája prostě nebyl ve formě, navíc si při druhém pokusu ošklivě roztrhl ruku. Posledním, třetím pokusem se nám podařilo stáhnout 20 sekund z naší neblaze vypadající 48. Výraznější zlepšení bohužel bylo nad naše síly, které nám na těžkém povrchu už pořádně ubyly. Do noční soutěže i nedělního sportu na 2 béčka jsme nastoupily v upravené sestavě s hostujícím stražovákem Kislem. V noci naší posile bohužel zrovna dvakrát nevyšel koš (asi opravdu „za fšechno může Kisl“ :D), ale i tak byla nálada v týmu značně lepší než odpoledne. V jednu hodinu kluci (po 4 hodinovém úsilí) vzdali snahu roztopit bufík a šlo se kalit do hájovny! Ráno jsme ještě zkusili svoje schopnosti při zmíněném 2B sportu. I přes oteklé oči po prokalené, probdělé noci a velmi těžký terén se nám skoro povedlo překonat rekord z loňských Chlumčan. V celkovém pořadí jsme se probojovali až na předposlední 21. místo, což bylo nad očekávání, ovšem na druhou stranu musíme neradi přiznat, že byly naše časy zklamáním a máme ještě pořádný kus práce před sebou…

Závěrečný sraz hry Plamen 2007/2008 v Žihobcích: Náš oddíl mládeže si vedl znamenitě! Mladší děti přivezly pohár za 3. místo v požárním útoku. Starší borci vzbudili zaslouženou pozornost a díky 2 prvním místům (štafeta požárních dvojic a štafeta 4*60m) atakovali přední příčky. Bohužel při poslední disciplíně (útoku) „obdrželi“ naši 42 bodů, když zaznamenali NP. V konečných výsledcích Plamene obsadili tedy 10. místo. Gratulace patří našemu proudaři Kubovi Kiewegovi, který vyhrál v jednotlivcích běh na 60m překážek.

Okrsková soutěž, 24. května 2008, Nýrsko: Celá soutěž začala s mírným zpožděním, protože v sousedních Hodousicích hořela stodola. Klasicky se soutěžilo ve dvou disciplínách: štafetě 4*100 m a požárním útoku. I letos se k nám připojil náš tým těžké váhy 95+. My, „Jednička“, jsme šli na start hned jako druzí. Protože po totálním výbuchu první štafety bouchla i ta druhá, začínali jsme z posledního místa. Povedeným výkonem na útoku jsme se ale prodrali až na konečné 5. místo. Náš čas z útoku se již nepodařilo nikomu překonat. Pořadatelé nám zmírnili zklamání z celkového umístění alespoň udělením pohárku za nejrychlejší útok. „95“ se pěknými výkony jak ve štafetě, tak na útoku probojovali až na brambory, což nám zajistilo slíbený sud od velitele Franty. Těžšímu týmu se tedy opět podařilo porazit lehčí…

Den dětí, 31. května, Bystřický park: dobrovolní hasiči a hasičky za pomoci přátel a příbuzných připravovali a pořádali naši 2. Dětský den v Bystřici, který se letos vydařil ještě lépe než loňský premiérový.

2. kolo ZČHL, 31. května, Seč: Zatím co v parku měli ti starší napilno a děti soutěžily, vyrazilo naše soutěžní družstvo na první start v krajské Západočeské hasičské lize. Do Seče jsme vyrazili už v sobotu. Kluci si chtěli poměřit síly s konkurencí v „Seteckém zadku“. Do nedělního závodu jsem klukům (v roli trenéra) naordinoval rozvážný postup s cílem dát platný pokus a vyhnout se eNku. Kluci vzadu se shodli že počkají na naše patnáctileté proudaře. Celkový čas byl 29,99 na levém a 30,01 na pravém terči. Náš čas byl sice nejhorší (z 26. startovní pozice ze 34 = 26. místo), nicméně svůj účel, aby se kluci zaběhli a zkusili si ostrou soutěž před nadcházejícím okresem, naše vystoupení splnilo. Odjížděli jsme celkem spokojeni, s několika zajímavými zážitky :)…

Okresní soutěž v požárním sportu, Velké Hydčice: Protože se na okrese letos sešla pouze 3 družstva mužů, spokojili jsme se dopředu s vynikajícím 3. místem :). Štafetu 4*100m měli Kubajs-Honkvist-Zdena-Bubák moc hezky rozběhnutou. Bohužel ataku 70 zabránil pád hasicího přístroje v poslední dráze. Na 100m překážek byli za nás nominováni: Zdena, Kubajs, Honkvist, Kyslík a Bubák. Trénink stovek bohužel v týdnu zmařil déšť, takže někteří (krom prvních dvou jmenovaných) se setkali s touto tratí vůbec poprvé. Když jsme měli přichystané nářadí na útok před základnou a čekali už jen na pokyn rozhodčích, přišla obrovská sprcha s kroupami. Po dešti přišel náš čas. Kluci bohužel neměli na kluzkou trávu vhodnou obuv, proto byla zvolena opatrnější strategie. Práce na základně byla více méně bez problémů. Vzadu trochu čekali, v souladu s taktikou, než pošlou vodu dopředu. Velkou neznámou bylo první praktické použití přetlakového ventilu a to, jak moc ventil ovlivní výtlak vody. Kluci na hadicích přeci jen nakonec na vodu trochu čekali. Zdena na rozdělovači se nevyvaroval zaváhání, naštěstí nás to netálo víc než pár vteřin. Honkvist s Kubajsem předvedli ukázkové nástřiky. Stopky nám nakonec ukázaly 31, což znamenalo nejlepší čas. A nejrychlejší čas (sport, 3B, nástřik, přetlakový ventil) na Klatovském okrese pro tento rok vůbec! Domů jsme tedy nakonec vezli medaile za 3. místo a velikou radost z úspěšného útoku.

"LÉTO"

1. kolo PHL, Habartice, pouťový pohár Petrovice : Účast na startu Pošumavské hasičské ligy 2008 nám přinesla řadu komplikací. Termín totiž kolidoval s tradičním pouťovým pohárem v Petrovicích u Sušice, kam jsme byli pozváni od kamarádů/ek z Píchu (výborné koláče byly napečeny my i pětadevadesátníci natěšeni…). Nejprve přišla na řadu Habartická pošumava, kde se sešla ubohá konkurence 11 mužských družstev, což jen podtrhuje pozvolný úpadek PHL. Útok se povedl bezproblémově. Po propařené páteční noci jsme šli ale raději na jistotu a tedy trochu pomaleji. Bylo z toho 31 jen pár desetin za Hadravou. Bohužel na rychlé Habartické dráze vždy padají výborné časy a tak z toho na úvod bylo 7. místo. V Petrovicích už nás 95+ netrpělivě vyhlíželi… 95 v klasické sestavě předvedla výtečný výkon! Zadek klapl skvěle! Rozběhnuto bylo na osobák, odhaduji takových 33, bohužel Sláva na rozdělovači trošku zaváhal a přivřený kohout na pravém proudu kluky zbytečně posouval pořadím níž a níž. Ale i tak z toho byl solidní čas a kluci nás velmi mile překvapili. My jsme pokračovali ve standardních výkonech… Bubák naplnil terč ve 30, bohužel Kuba nedotáhl a prostříkal další 4 sekundy. Oba naše týmy se v početnější konkurenci než na PHL vešly do první desítky. Na pivní štafetě se bohužel 95 nedařilo tak dobře jako loni a předloni. My jsme pili doslova rekreačně (největší rozruch vzbudil Zdenkův odběh do houští po vypití piva :)). Hned se vyráželo směr domácí areál, kde hrál večer MASH.

2. kolo PHL, Sušice, memoriál v Dešenicích: Na Cyrila a Metoděje bylo opět napilno. Ráno v 9 jsme startovali v Sušici soutěží do PHL dle pravidel sportu OSH Klatovy (2B, nástřik, redukční ventil). Systém se ladil až ve čtvrtek, nicméně vše nakonec fungovalo bezvadně a dosahované časy byly nadějné. Bylo vidět že našim kemp v Bezděkově a další „sporťácké“ soutěže prospěly. Bohužel osud nám opět nepřál. Opakovala se situace z loňských Lub. Startérovi zvlhnul prach a kluky odstartoval až na 5. pokus!!! Nervy pracovali. Kluci vyfikli perfektní zadek ve 14 byla voda na rozdělovači. Bohužel o vteřinu později se vytočila půlspojka pravého proudu a Pavel se Zdeňkem měli na trojáku co dohánět. Náš na bednu rozběhlý pokus tedy skončil až 9. místem…škoda :/ Soutěž v Dešenicích na které bylo přibližně 15 družstev se jela dvoukolově, oba časy se sčítaly. Její součástí byla pořadová příprava, každá chyba znamenala bodovou penalizaci. To budilo respekt- nikdy jsme to nedělali, navíc většina týmu nebyla na vojně. Její vysvětlení a nacvičení si vzal na starost trenér Pavel -voják z povolání- navíc rozhodčí byli naštěstí hodní a my si odnášeli „jen“ jeden trestný bod. Soutěž má poměrně neobvyklá pravidla- klasika na 3B, terče jsou špalky. Chaos po startu byl neskutečný! Po odběhnutí jsme se naplno věnovali zábavě, ale když nás po prvním kole dokázali porazit pouze Slavíkovičtí, vidina vítězství nám udělala černou tmu před očima. Druhý pokus bylo třeba hlavně nepokazit! Naštěstí jsme z naší 35 v prvním kole ještě dalších 5 ubrali. Původně „nechtěný“ start znamenal naše vůbec první vítězství. A věřte mi, že z poháru z Dešenic se večer dobře pilo!

Gratulujeme Jakubovi Kiewegovi (Kubajsovi) k dobrému výkonu na mistrovství republiky dorostu!!!

3. kolo PHL, Janovice, příliš jsme neuspěli: Dva odvezené ligové body byly pro nás spíše zklamáním. Závada byla v poničeném závitu koše, který mi bohužel při přípravě sletěl na asfaltovou dráhu :´(…Snad se příště zadaří lépe.

Bláznivý víkend, 19. a 20. července: V sobotu ráno jsme po týdnu opět vyrazili do Janovických kasáren; tentokrát ovšem na ZČHL. Bohužel se nám opět vůbec nedařilo: Kubajse běžícího s trojákem zmátli značky na trati a položil jej o značku dříve… v nepříjemném větru jsem (pravý proud) z takové vzdálenosti už nedokázal nastříkat…:( Po odběhnutí jsme absolvovali rychlý 35km přesun do Týnce u Horažďovic na PHL. První kolo = boj o body do PHL: Vše dopadlo relativně dobře. Já jsem se dobře popasoval s novým košem a byl z toho výstřik v pěkných 24. Bohužel kluci na proudech měli v točícím se větru těžkou práci a když se k tomu přidalo ještě upozornění rozhodčího na Kubajsův nesprávný způsob držení proudnice… byla z toho až dvaatřicítka (tj. 6. místo). Druhé kolo = Prácheňský pohár: Bubák na levém proudu nastříkal v perfektních 27, což by patrně znamenalo večerní nezřízenou pitku! Bohužel i napotřetí pokračovala Kubova smůla což nás odhodilo na čas 31. Tento čas nakonec stačil na 3. místo. V 6 hodin jsme se přesunuli do Strážova na večerní „tréninkové“ klání – sport, 2B, sklopky. Naši kluci byli značně unavení a demotivovaní… Nakonec jsme dali dohromady tým napůl s kluky z Nekmíře, se kterými byl letos Kubajs na MČR dorostu. Když byla voda v posledním C z mašiny se zakouřilo a byla konečná. Ještě večer byl za námi z doma probíhající zábavy přivezen ve značně podroušeném stavu náš stálý strojník a výborný (auto)mechanik Šotek, který okoukl našeho nemocného miláčka a vymyslel strategii na neděli… Vše korunoval výrokem: „Na mašinu serte, ta se vopraví. Kamarádi jsou kamarádi a ti zůstanou.“ V nedělním kole ZČHL jsme strtovali s Čert, který je sice v kondici, ale i tak se voda vždy hadicemi jen tak loudá. Inu času bylo dost. O to překvapenější jsme byli na konci. Čas byl 28, takže jsme si přeci jen vylepšili tu 30 ze Seče a dokonce jsme ještě předběhli 2 družstva s platným časem… :) Po útoku jsme dali rychlé pivko, zafandili holkám z našeho okresu a vyrazili na výlet: Já, Šotek a Láďa Lakýra - všichni již ve značně společensky nepoužitelném stavu po náročném víkendu - spolu s Kubou a řidičem Liborem jsme se naložili do našeho VW a vyrazili na Moravu nechat spravit motor naší mašiny u „jeho Tatínka“.

5. kolo PHL, Luby: Na hřišti v Lubech se nám -jako vždy- nezadařilo. Výsledkem čehož bylo až 9. místo v konkurenci 17 dtužstev. Vynikající výkon předvedli muži z Petrovic u Měčína, klobouk dolů!!!

6. kolo PHL, Defurovy Lažany: První srpnový víkend probíhala Pošumava opět v zemi Nektaru. Na louce foukal nepříjemný vítr což nevěstilo pro proudaře nic dobrého, i přesto muži z Petrovic potvrdili fantastickou formu dalším časem 24! V 15ti členné konkurenci jsme dlouho drželi 2. příčku o pár desetin za Malou Vískou, ale na závěr startující favorité nás odsunuli na nepopulární bramboru. Ve finálovém kole jsem totálně zazdil koš a bylo po nadějích…

V. Bystřický srandamač: 9. srpna proběhla u nás populární hasičská soutěž. Přesunutí termínu zpět na srpen jí evidentně prospělo, neboť k nám letos přijelo závodit 7 družstev mužů a 3 družstva žen. Krom toho nám přijeli ukázat svojí novou CASku značky MAN kluci z Hartmanic. Začínalo se opět upraveným útokem, který vycházel z pravidel klasiky, ale každý závodník měl na trati svoje osamocené startovní místečko… „Seběhnutí“ vyvolávalo na základně mírný zmatek, ale nakonec jsme si všichni poradili. První místo ukořistili kluci z Dešenic, před námi a Soustovem, naši „pupkáči“ z 95+ skončili 4. Pokračovalo se soutěží v přetahování lanem. Zde zvítězili muži z Píchu a debutující ženy z Hadravy. Oficiální program zakončil hod pivním sudem. Po závěrečném nástupu a předání cen jsme začali připravovat dráhu pro noční klání. V podvečer jsme si „dali“ dva přátelské rozběhy sportu na 2B proti Hadravě, která prokázala svou rychlost. A po setmění jsme spolu s oběma Hadravskými družstvy vystartovali na klasiku v záři reflektorů o flašku medoviny, která připadla nakonec nám. Mňam!

7. kolo PHL, 16. srpna, Habartice: Zintenzivněný trénink našeho "zadku" přinesl ovoce, bohužel Bubák měl na levém proudu trochu problémy a byl z toho nakonec jen průměrný čas...(32s = 8.místo) Výborný výkon znovu předvedli Petrovičtí. Největší pozornost si ovšem -jako vždy- zasloužila ukázka nejmladších hasičů z Kydlin s mini pojízdnou stříkačkou.

8. kolo PHL, 23. srpna, Slavošovice: Vyrazili jsme s nezvyklou sestavou- Kyslík se válel u móře, Kubajs byl s SDH Nýrsko na krajské soutěži. Při útoku bohužel Bubák dvakrát upadl, což vyústilo v nehezkou 34 (Honkvist sestříkl v čase 28). Hubený bodový příděl bohužel znamenal propad o další 2 místa v ligové tabulce...

9. kolo PHL v Nýrsku, trpaslík v Zelené Lhotě, noční soutěž Přetín: Poslední prázdninovou sobotu vyrazilo opět do boje i naše populární družstvo 95+. Sympaťáci jeli do Zelené usilovat o Trpaslíka, sporťáci vyjeli běhat do Nýrska na ligové kolo-tentokráte sport na 2B. Na tradičně dobře organizovanou soutěž do Nýrska se po roční pauze opět vrátil sport… Díky letos získaným zkušenostem na Kempu a v prostředí ZČHL se nám povedlo posunout naše maximum v Pošumavě na stříbrnou příčku! Bohužel druhé kolo –o pohár- nevyšlo a skončili jsme 5…: Přímo u mašiny se vypojilo z redukčního ventilu béčko. Zelená Lhota: Naši silní Sympaťáci ve Lhotě opět neuspěli –skončili na 4. místě- a tvářili se proto spíš jak Bubáci. Opakovala se situace z loňska - problémy se sáním vody z potoka (Čert asi není úplně stoprocentně fit). Až na problémy se sáním vody předvedli kluci již standardně kvalitní výkon – jak v útoku, tak na oblíbené pivní štafetě… Přetín: Na noční soutěž nás doprovodili i naše mažoretky Míša, Dáša a ze Zelené nakalení „Sympaťáci“. Cesta se sice trošíčku protáhla, ale legrace byla veliká, i když chvílemi šlo o hubu nebo o dveře, Aleši :). 1. kolo, klasika – ve velmi těsném souboji jsme skončili 3; 2. kolo, sport – stříbrná sestava z odpolední PHL dosáhla tentokrát na bronz.

6. září v krásném počasí pozdního léta vyjelo pět nejtěžších pořízků z 95+ do Štěpánovic na soutěž pro XXL. Kluky trochu zaskočila nová pravidla, která jim ještě před startem první disciplíny vzala naději na první letošní pohárek. Váha hrála letos velmi významnou roli a protože naši sympaťáci jsou mezi tlusťochy téměř nejlehčí, museli se –i přes výborné výsledky v soutěžních disciplínách (štafeta se sudem, požární útok, tažení Avie)- spokojit s 6. místem… Po obědě jeli spolu s námi do Soustova na NaPlechOpen. Výběh do kopce v odpoledním pařáku nám přinesl diplomy za 5. (družstvo Bystřice) a 6. (družstvo 95+) místo. O vtipné i dramatické chvíle nebyla v Soustově nouze. Každý kdo viděl útok kluků z Bukové asi jen tak nezapomene :).

10. kolo PHL, Malá Víska: Před posledním kolem PHL jsme si dělali zálusk na čtvrté místo v konečném pořadí, od kterého nás dělil pouhý bod… Bohužel nám útok ale vůbec nevyšel. Kuba uklouzl na startu a pak ještě u trojáku pustil více koncovek než by jsme si všichni přáli :(. Bubák komentoval: „Nu já sem myslel, že běžim sám! Kyslík s trojákem nikde, Kuba nikde, voda nikde!“ Byl z toho čas 35 o kterém jsme věděli, že nám kýžený postup tabulkou před SDH Hadrava nezaručí. Střeziměř a Nýrsko dokonce využili našeho zaváhání a odsunuli nás až na konečnou 7. příčku… Náladu nám trošku spravil kolektiv našich mladých hasičů, kteří opanovali paralelně probíhající soutěž. Pošumavskou ligu vyhráli (v mužské kategorii) vynikající Petrovičtí, před stále zrychlujícími kluky z Rozsedel a stálicí ligy - Malou Vískou. Před nás se krom Střeziměře dostali ještě naši kolegové z okrsku – Hadrava a starší družstvo Nýrska, kteří letos … byli prostě lepší, ale my jim to příští rok oplatíme :o!

"PODZIM"

O pohár starosty Kolince, Jindřichovice: Náš 30. letošní start byl v Jindřichovicích, kam jsme zavítali po čtyřleté pauze. Na startu se sešlo 10 družstev. Soutěž probíhala dle pravidel požárního sportu, 2B, nástřikové terče, dvoukolově, rozhodující byl lepší čas. Oba naše pokusy zastavily stopky na 23. Juniorům to vzadu šlo moc hezky (i když panovaly obavy z malinké Jindřichovické kádě) - Kubovi se napoprvé dařilo výtečně! Láďa potvrdil bezchybný výkon z předchozích soutěží. Trošku nás mrzely drobné ztráty na proudech: první kolo jsem chyboval já, ve druhém prostříkal prozměnu Kubajs. Putovní váza jela do Dehtína, my odváželi pohár za 2. místo a na stupně vítězů nás doprovodili Střeziměřští.

V naší klubovně byl položen nový koberec. A instalován nový nábytek, za což děkujeme firmě Lesní stavby Nýrsko.

První říjnový víkend jsme pro mladé hasiče připravili v parku „generálku“ před podzimním závodem všestrannosti, který proběhne příští týden. Krom našich se zúčastnili děti ze Žihobců.

V Chlumčanech se nám nepovedl podle našich představ ani jeden pokus. Skončili jsme na konci 2. desítky s časem 19 sekund, ale i tak se nám tam líbilo :). Paralelně s námi jeli mladí na podzimní část hry Plamen. Bohužel se domů opět nevraceli s úsměvem…

"ZIMA"

Poslední káď, Plzeň: Závod letos probíhal u hasičárny na Košutce. Na poslední soutěž sezony 2008, která začala téměř před 10 měsíci na Ice Cupu, jsme se všichni moc těšili. V Plzni se běží se 4 savicemi a širokými hadicemi, což pro nás vždy znamená výhodu. Už rozdělení startovních pozic pro nás nebylo moc příjemné, neboť jsme byli nasazeni proti klukům z Dehtína. V souboji „Klatováků“ nám pak vůbec nepřálo štěstíčko- Lakýra se trošku zasekl na savcích, voda šla tedy pozdě… Čas 27 na kýžené finále nestačil. V ženské kategorii vyhrály -jak jinak- ženy z Chválenic, jejichž čas doslova bral dech a i mezi muži by jim stačil na bednu! Všichni tleskali při ukázkách dovedností malých Soptíků a Floriánků. Celé klání doplnily ukázky z práce profesionálních hasičů.

29. listopadu proběhla -již tradičně v restauraci U Jandů- Výroční valná hromada.